Kastrace feny

21.11.2023

Je potřeba fenu kastrovat či nikoli? Co kastrace feny obnáší a jaký je postup? Jaké jsou výhody a nevýhody kastrace? Kdy nechat fenku vykastrovat? Odpovědi na nejčastější otázky ohledně kastrace feny naleznete v tomto článku.

Kastrace je operace, při níž jsou feně odstraněny pohlavní orgány. Pokud není děloha nijak patologicky změněna, přistupuje se dnes nejčastěji pouze k odstranění vaječníků a děloha je ponechána. Pokud chirurg při operaci objeví nějaké anomálie na děloze, je přistoupeno také k odstranění dělohy. Pokud má chirurg možnost, využívá anestezii inhalační (nejčastěji pomocí isofluranu). Jedná se o rutinní, ale invazivní zákrok, který vyžaduje následný klidový režim a pooperační opatření. Regenerace po zákroku trvá přibližně deset dní a poté jsou odstraněny stehy. Kastrace stejně jako jakýkoli jiný zákrok v celkové anestezii přináší určitá rizika. Tato rizika jsou však převážena výhodami vyplývajícími z pozitivních zdravotních vlivů u kastrovaných fen. Pojďme se tedy podívat na výhody a nevýhody kastrace, ať si každý chovatel může zhodnotit, zda kastraci podstupovat či nikoli.

Výhody kastrace:

- kastrovaná fena nehárá, nemůže zabřeznout, není nutné ji separovat od ostatních psů – eliminuje se možnost nežádoucího zabřeznutí

- pokud se kastrace provede po prvním hárání, snižuje se riziko vzniku nádorů mléčné žlázy

- eliminuje se riziko vzniku zánětu dělohy (zánět dělohy = pyometra = život ohrožující stav!)

- eliminace falešných březostí

Nevýhody kastrace:

- možnost vzniku močové inkontinence (závisí na věku, kdy se ke kastraci přistoupilo; lze řešit poměrně snadno pomocí hormonálních tablet)

- větší tendence k nadváze (zvýšená chuť k jídlu, menší aktivita)

Kdy je ideální kastraci naplánovat?

Kastraci feny je ideální provést po dosažení pohlavní dospělosti, tedy po prvním hárání. Tímto se snižuje riziko vzniku nádorů mléčné žlázy. Neexistuje věková hranice pro provedení kastrace, je však důležité se řídit zdravotním stavem feny. Je vhodné před zákrokem provést kontrolní vyšetření krve. Obecně se doporučuje kastrovat minimálně měsíc po skončení hárání. Kastrovat lze i březí feny po nechtěném nakrytí.

Jak fenu na zákrok připravit?

Jak již bylo zmíněno výše, je vhodné před zákrokem provést předoperační vyšetření, tzn. odběr krve a stanovit si alespoň základní ledvinové a jaterní parametry. Je potřeba také dodržet min. 8 hodinovou hladovku (prevence zvracení při a po anestezii).

Jak probíhá zákrok?

Při zákroku se nařízne kůže v oblasti pupku, následně se pronikne do dutiny břišní, vybaví se děloha a vaječníky a ty jsou následně odstraněny. Poté se břišní stěna a podkoží sešije vstřebatelným materiálem. Rána je nejčastěji sešita jednotlivými kožními stehy, které je potřeba vyjmout za 10 dní od zákroku. Případně lze kůži zašít intradermálním stehem, kdy stehy nejsou vidět a není třeba za 10 dní odstraňovat. Po operaci je rána ošetřena tekutým obvazem (tzv. novikov) a překryta a fenka je oblečena do elastického obvazu (tzv. prubanu).

Příprava fenky na operaci zabere přibližně 30 minut (předoperační vyšetření, kanylace, anestezie). Samotný zákrok trvá přibližně 40-60 minut. Po operaci je fence aplikován lék pro "vyblokování" anestezie a fena se probouzí. Zhruba po hodině od probuzení může jít fenka s majitelem domů.

Komplikace po zákroku

V případě, že se jedná o preventivní zákrok, jsou pooperační komplikace ojedinělé. U některých fen může vzniknout otok operační rány, který odezní sám během několika dní. Větší otoky lze ošetřovat hojivou mastí (např. alaptit). Může také dojít k uvolnění stehů, pokud majitel nedokáže zabránit feně v olizování rány nebo ji nezabezpečí dostatečný klidový režim. Po anestezii se může také vyskytnout krátkodobé nechutenství, které by mělo odeznít do 24 hodin od zákroku.

Péče o fenu po kastraci

Jak již bylo zmíněno výše, je fence po operaci aplikován lék na probuzení, kdy se pacientka do 10 minut zcela probudí. Fenka je následně propuštěna domů, kdy je schopna sama chodit. Majitel by měl zajistit feně klidový režim přibližně týden, kdy je potřeba zabránit skákání a běhání. Operační rána nevyžaduje zvláštní péči, je ale potřeba držet ránu v suchu a čistotě. Dále je potřeba zabránit feně v olizování rány a to nejlépe pomocí ochranného límce. Feně jsou v den zákroku léky proti bolesti aplikovány v injekční podobě a na následující dny jsou dány majiteli domů v tabletách, příp. sirupu.

Existují alternativy k chirurgické kastraci?

Zatímco chirurgická kastrace zabrání hárání feny navždy, hormonální preparáty pouze docílí dočasného přerušení pohlavního cyklu. Po určité době se hárání opět vrátí. Hormonální léčba může být aplikována k potlačení cyklu, když se objeví jeho první příznaky, případně může být aplikována v pravidelných intervalech mezi háráními k oddálení říje. Obecně se však doporučuje nepřerušovat více než dvě hárání po sobě. Tyto preparáty lze používat u dospělých fen nejdříve po prvním hárání. Říje se opět dostaví během dvou až devíti měsíců od ukončení podávání. Mezi nežádoucí účinky se řadí riziko vzniku zánětu dělohy a také otok mléčné žlázy a zvýšené riziko jejich nádorů. Hormonální léčba může také zapříčinit vznik diabetu nebo cushingova syndromu.


Zdroj

Carruthers, H. (2012). Velká kniha rad první pomoci pro psy (stránky 224-227). Vydavatelství Víkend s.r.o.

Popelářová, R. (2011). Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček. Praha: Grada Publishing a.s.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky